26.5 C
تهران
24 تیر 1403
بانک بخشنامه تولید صادرات صنعت کشاورزی معدن ویژه

زیرساخت معاملات توافقی ریال برون مرزی در مرکز مبادله ارز و طلای ایران

رئیس‌کل بانک مرکزی از امضای نخستین قرارداد پیمان پولی دوجانبه برای تبادلات تجاری میان ایران و روسیه خبر داد و اعلام کرد: زیرساخت معاملات توافقی ریال برون‌مرزی در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد.

اکسپورتنا: محمدرضا فرزین اظهار داشت: در نشست دو جانبه رؤسای کل بانک‌های مرکزی دو کشور ایران و روسیه در حاشیه کنگره مالی روسیه در سنت پترزبورگ که پنجشنبه گذشته برگزار شد، همه اقدامات مشترکی که در گذشته توافق شده بود نهایی شد و بدین ترتیب همه اقدامات توافق شده قبلی وارد مرحله عملیاتی شد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت: در این نشست سند همکاری جدیدی در خصوص اقدامات مشترک آتی به امضای رؤسای کل بانکهای مرکزی دو کشور رسید.

فرزین با اشاره به ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه تاکید کرد: در پایان دیدار دوجانبه با رئیس بانک مرکزی روسیه، قرارداد پیمان پولی دوجانبه به منظور تأمین نقدینگی به پول¬های ملی برای تبادلات تجاری امضا شد و به زودی با افتتاح زیرساخت معاملات توافقی ریال برون مرزی (ریال آفشور) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، دستورالعمل‌های لازم به شبکه بانکی و بازرگانان ابلاغ خواهد شد.

فرزین یادآور شد: با پیمان پولی، مبادلات براساس ارز‌های محلی ریال و روبل خواهد و نیازی نیست از ارز دیگری استفاده شود و شروعی برای جهش در مبادلات تجاری کشور خواهد بود و بسیاری از خطرات ناشی از تبدیل ارز و این امر مبادلات با سایر ارز‌ها را پوشش می‌دهد؛ لذا این مهم برای تجار ایرانی و سرمایه گذاران روسی بسیار مطلوب است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره مناسبات پولی و بانکی ایران و روسیه، گفت: در نشست دوجانبه هیات تخصصی دو طرف، ضمن نهایی سازی الزامات اتصال شبکه پرداخت کارتی میر روسیه به شبکه شتاب ایران، این پروژه وارد مرحله عملیاتی گردید که فاز اول آن تا ابتدای شهریور برای اتباع ایرانی قابل استفاده خواهد بود.

وی ادامه داد: در این مرحله کارت‌های بانکی شبکه شتاب ایران در قالب طرح کارت هوشمند همراه بانکی (کهربا) در همه خودپرداز‌های کشور روسیه قابل استفاده خواهد بود و اتباع ایرانی خواهند توانست با کارت‌های بانکی خود از خودپرداز‌های روسیه اسکناس روبل دریافت کنند.

فرزین تصریح کرد: مرحله دوم این اتصال برای بهره مندی اتباع روسیه در ایران خواهد بود و در مرحله سوم کارت¬های شتاب ایران در پذیرنده‌های فروشگاهی روسیه پردازش خواهد شد.

رئیس بانک مرکزی درباره تخصیص ارز اربعین به زائران متقاضی در سال جاری نیز گفت: در این باره سال گذشته تلاش ما این بود که این ارز را تهیه کنیم. سال گذشته ۲۰ روز مانده به اربعین ارز را در اختیار متقاضیان قرار دادیم و  امسال نیز این آمادگی را داریم که بعد از برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی، عرضه ارز اربعین را بصورت دینا در شعب منتخب شبکه بانکی آغاز کنیم.

وی تاکید کرد: در اربعین امسال نیز به هر زائر متقاضی به میزان ۲۰۰ هزار دینار ارز به نرخ ETS که در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبادله می‌شود و هیچ کامزدی هم نخواهد داشت از طریق شعب منتخب شبکه بانکی در شهر‌ها و روستا‌ها پرداخت خواهد شد تا زوار اربعین حسینی دچار مشکل نشوند.

نوشته های مرتبط

پیشنهادات رییس کنفدراسیون صادرات ایران به دولت چهاردهم/ از اصلاح قانون مبارزه با قاچاق تا ارتقای سازمان توسعه تجارت

سعید

فرزین: امکان انتشار یک میلیارد یورو اوراق ارزی در بورس فراهم شد

سعید

فهرست کالاهای صادراتی مشمول عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما

سعید

ارسال دیدگاه