21.7 C
تهران
1 مهر 1402
بورس تولید صادرات صنعت معدن

۴۹ شرکت بورسی-صنعتی زیان ده شدند/ صنایع بورسی چقدر سود کردند؟

بررسی شاخص تولید صنعتی در مهر ماه سال جاری نشان می دهد که برای پنجمین ماه متوالی (نسبت به ماه مشابه پارسال) رشد ۷.۷ درصدی در این بخش رقم خورده است.

اکسپورتنا: شاخص تولید صنعتی که مشخص کننده تغییرات تولید در بیش از ۲۸۰ شرکت صنعتی پذیرفته شده در بورس با سهم بیش از ۵۰ درصدی از کل تولید صنعت ساخت کشور است در مهر ماه سال جاری و برای پنجمین ماه متوالی (نسبت به ماه مشابه پارسال) رشد ۷.۷ درصدی داشته است.

بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که مهم‌ترین عامل مؤثر در رشد شاخص تولید در مهر ماه، رشد بالای شاخص تولید صنایع تولید خودرو و قطعات و فلزات اساسی بوده است.

همچنین در این ماه فقط دو فعالیت صنعتی شامل تولید صنایع غذایی با ۲.۵ درصد و صنایع شیمیایی با ۱.۷ درصد کاهش تولید، مشمول افت شاخص تولید شده اند.

فعالیت‌های صنعتی شامل خودرو و قطعات با ۲۱.۹ درصد، محصولات فلزی با ۲۳.۹ درصد و منسوجات با ۲۱.۴ درصد بیشترین رشد مثبت شاخص را در مهر ماه ثبت کرده اند.

بالاتر بودن رشد فروش از رشد تولید در مهر ماه

بر اساس این گزارش، در ماه مورد بررسی در کل صنایع بورسی، موجودی انبار در سطح صنایع کاهش یافته که با توجه به رشد مثبت شاخص کل تولید، نشاندهنده بالاتر بودن رشد فروش از رشد تولید و همچنین افزایش تقاضای مؤثر نسبت به تولیدات فعلی صنعتی است.

بر همین مبنا، تغییر در موجودی انبار در مهر ماه سال جاری در صنایع شیمیایی، فلزات اساسی، کانی‌های غیرفلزی و صنایع غذایی، مثبت بوده و در مقابل در گروه‌های صنایع خودرو و قطعات و صنایع دارویی، منفی بوده است.

همچنین در مهر ماه شاهد استمرار رشد بیشتر شاخص تولید در صنایع بورسی با صادرات محوری شدید برای دومین ماه متوالی در مقایسه با صنایع بورسی با صادرات محوری کم ضمن رشد بالا و نزدیک به ۱۵ درصدی شاخص تولید در صنایع با محوریت بالای واردات و در مقابل استمرار رشد منفی شاخص تولید در صنایع با محوریت کم واردات بوده ایم.

استمرار ضمن افزایش شتاب رشد شاخص تولید کالاهای سرمایه‌ای در مهر ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال (بیش از ۴۰ درصد) و کاهش سرعت رشد شاخص تولید کالاهای واسطه‌ای (حدود ۳ درصد) و در مقابل افزایش سرعت رشد تولید کالاهای مصرفی ثبت شده است.

رشد اسمی ۲.۸ درصدی سودآوری کل صنایع بورسی

آنطور که اتاق بازرگانی تهران بررسی کرده، متوسط رشد اسمی ۲۰.۸ درصدی سودآوری کل صنایع بورسی طی نیمه نخست ۱۴۰۱ ثبت شده که بالاترین سود متعلق به گروه صنایع تولید فراورده‌های نفتی با حدود ۱۷۳ درصد و کمترین هم متعلق به صنایع فلزات اساسی با رقم منفی ۱۳.۲ درصد بوده است.

طی نیمه نخست سال جاری نیز تعداد ۴۹ شرکت زیان ده و ۴۱۷ شرکت سودده بوده اند.

همچنین میانگین رشد واقعی سودآوری کل صنایع بورسی در نیمه نخست سال جاری منفی ۱۷ درصد (تعدیل شده با شاخص بهای تولیدکننده صنعت) بوده است.

نوشته های مرتبط

تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران در سه‌ماهه اول ۱۴۰۲/ افزایش ۳ برابری رشد اقتصادی کشور

سعید

آغاز به کار مرکز تجاری ایران در شهر جده

سعید

روسیه ممنوعیت واردات مواد غذایی از کشورهای غیردوست را تمدید کرد

سعید

ارسال دیدگاه