0.7 C
تهران
9 اسفند 1402
بانک تولید صادرات صنعت کشاورزی معدن ویژه

پیمان های پولی روبل- ریال راه اندازی شد/ گشایش ال سی بین ایران و روسیه

مشاور امور بین الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت درباره مشکلات انتقال پول تجار ایران و روسیه گفت: با کمک بانک مرکزی پیمان‌های پولی روبل – ریال و خط ال سی بین بانک‌های ایران و بانک‌های روسیه راه اندازی شده که این موضوع نیز می تواند به مراودات مالی تجار کمک کند. با افزایش تجارت و اجرایی شدن توافقنامه تجارت آزاد مشکلات مراودات مالی کاهش بیشتری خواهد یافت.

اکسپورتنا: میرهادی سیدی، مشاور امور بین الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت، گفت: دی ماه امسال توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا شد. این موافقنامه بعد تصویب در مجلس شورای اسلامی و مجلس‌های کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا اجرایی خواهد شد. پیش بینی میشود این موضوع حدود یکسال تا یکسال و نیم طول بکشد.

وی در ادامه افزود: این مدت یکسال تا یکسال و نیم برای اجرایی شدن توافقنامه فرصت خوبی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان است که خود را برای حضور در بازار اوراسیا آماده کنند. صادرکنندگان ابتد باید با بازاریابی و شناسایی بازار تولید‌های خود را با استاندارد‌های کشور‌های اوراسیا هماهنگ کنند، تا بتوانند در تجارت با این کشور‌ها موفق شوند.

سیدی با اشاره به نقش دولت برای توسعه تجارت کشورمان با کشور‌های عضو اوراسیا گفت: دولت نیز باید در این فرصت زیر ساخت‌های تجاری از نظر حمل و نقل و قوانین گمرکی را برای تسهیل روابط تجاری ایران و اوراسیا آماده و تسهیل کند.

مشاور امور بین الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت درباره مشکلات انتقال پول تجار گفت: با کمک بانک مرکزی پیمان‌های پولی روبل – ریال و خط ال سی بین بانک‌های ایران و بانک‌های روسیه راه اندازی شده، که این موضوع نیز میتواند به مراودات مالی تجار کمک کند. با افزایش تجارت و اجرایی شدن توافقنامه تجارت آزاد مشکلات مراودات مالی کاهش بیشتری خواهد یافت.

مشاور امور بین الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت بیان کرد: توافقنامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا بعد از ۳۰ دور مذاکره در دی ماه امسال امضا شد. ۸۷ درصد کد‌های صادراتی و اقلام کالایی که بین دو طرف مبادله می‌شود، تحت پوشش توافقنامه قرار خواهد گرفت. با این موافقنامه محدودیت برای تجارت وجود ندارد و بیشتر اقلام صادراتی شامل کاهش تعرفه صفر می‌شود.

وی در ادامه خاطر نشان شد: قبل از توافق تجارت آزاد، توافقنامه تجارت ترجیحی در اردیبهشت ۱۳۹۷ با پوشش محدود از نظر کالا‌ها بین ایران و اوراسیا امضا شد و بعد از تصویت مجلس کشور‌ها از ۵ آبان ۱۳۹۸ اجرایی شد.

سیدی گفت: براساس موافقنامه تجارت ترجیحی که از سال ۱۳۹۸ اجرایی شد، ۵۰۲ قلم کالای صادراتی ایرانی از امتیاز این موافقتنامه بهره بردند. بخشی از این کالا‌ها تعرفه صفر داشتند و بخشی نیز تا ۶۰ درصد کاهش تعرفه صادراتی داشتند. از طرف ایران نیز ۳۸۰ قلم کالای وارداتی از اوراسیا ۳۵ درصد کاهش تعرفه داده شد.

مشاور امور بین الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت درباره افزایش تجارت کشورمان با اوراسیا بعد ازتوافقنامه تجارت ترجیحی گفت: در همان سال اول اجرای توافقتانه تجارت ترجیحی صادرات ایران و اوراسیا بیش از ۸۰ درصد افزایش داشت. این افزایش در سال‌ها بعد نیز ادامه داشت، بطوریکه بعد از گذشت ۴ سال از اجرایی شدن توافقنامه تجارت ترجیحی انتظار میرود به بیش از ۷ میلیارد دلار برسد.

وی در ادامه بیان کرد: قبل از توافقنامه تجارت ترجیحی تجارت ایران با اوراسیا ۲.۵ میلیارد دلار بود و پیش بینی میشود با اجرای توافقنامه آزاد تجارت کشورمان با این اتحادیه تا ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

نوشته های مرتبط

ایران صادرکننده مرغ شد

سعید

ارز مسافرتی هوایی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

سعید

۸۴ درصد تجارت خارجی ایران با ۱۰ کشور انجام می شود

سعید

ارسال دیدگاه