20.7 C
تهران
1 مهر 1402
تولید تیتر برتر صادرات کشاورزی

صادرات ۲۸۰ میلیون دلار فرش ماشینی در سال 1401

آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت از صادرات 280 میلیون دلاری فرش ماشینی در سال گذشته حکایت دارد؛ این در حالی است که متولیان امر، ظرفیت صادراتی این حوزه را یک میلیارد دلار در سال اعلام می‌کنند.

اکسپورتنا: مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت از صادرات ۲۸۰ میلیون دلاری فرش ماشینی در سال گذشته خبر داد و گفت که به‌شرط رفع موانع، به‌ویژه پیمان‌سپاری ارزی، ظرفیت صادرات فرش ماشینی تا یک میلیارد دلار وجود دارد.

محسن گرجی اظهار کرد: سال گذشته صنعت نساجی و پوشاک با رشد ۱۷.۱ درصدی پیشروترین بخش صنعتی بود. رشد کل بخش صنعت نیز در سال ۱۴۰۱ حدود ۹ اعلام شد.

او ادامه داد: سال گذشته حوزه تولید نخ اکلریک حدود ۳۰ درصد رشد داشته و وضعیت سایر حوزه‌ها تقریباً مشابه سال قبل بوده است. تولید الیاف آکریلیک هم رشد ۳۰۰ درصدی داشته که البته میران تولید خیلی زیاد نیست، اما هدف‌گذاری شده امسال تولید این محصول از ۷۰۰۰ تن به ۲۴ هزار تن برسد. تولید کفش و چرم نیز کاهش نسبی داشته است. کاهش تولید چرم به دلیل کمبود کشتار بوده که معمولاً در پی کاهش تقاضا اتفاق می‌افتد.

گرجی با بیان اینکه صادرات فرش ماشینی حدود ۲۸۰ میلیون دلار بوده که حدود یک‌سوم از کل ۷۰۰ میلیون دلار صادرات در دفتر نساجی و پوشاک را به خود اختصاص داده، گفت: در حوزه فرش ماشینی تا یک‌میلیون دلار ظرفیت صادرات وجود دارد، اما افزایش صادرات نیاز به مجموعه اقداماتی دارد. بحث بازگشت ارز هم باید اصلاح شود که یکی از مهم‌ترین موانع است.

مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت با بیان اینکه هزار واحد صنعتی فرش ماشینی در کاشان فعال هستند، تصریح کرد: سایر کف‌پوش‌ها مثل موکت در داخل تأمین می‌شود. همچنین سال گذشته مجموعاً هزار تن واردات الیاف اکلریک داشتیم که نشان می‌دهد زنجیره در حال تکمیل است. بخشی از ماشین‌آلات فرش ماشینی هم در کاشان ساخته می‌شود.

گرجی همچنین با بیان اینکه ۸۰ درصد پارچه موردنیاز کشور در داخل تولید می‌شود، گفت: ارزبری پارچه سالانه حدود ۶۰۰ میلیون دلار است.

نوشته های مرتبط

تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران در سه‌ماهه اول ۱۴۰۲/ افزایش ۳ برابری رشد اقتصادی کشور

سعید

آغاز به کار مرکز تجاری ایران در شهر جده

سعید

روسیه ممنوعیت واردات مواد غذایی از کشورهای غیردوست را تمدید کرد

سعید

ارسال دیدگاه