0.7 C
تهران
9 اسفند 1402
تولید تیتر برتر صادرات کشاورزی

دام در ایران گران‌تر از همسایگان شد، پس قاچاق به صرفه نیست/ اصلاح شیوه‌نامه صادرات را متوقف کرد

رئیس شورای تامین دام کشور ضمن رد رونق گرفتن قاچاق دام با افزایش نرخ ارز، گفت: در حال حاضر قیمت دام در کشور گران‌تر از همسایگان است و در نتیجه قاچاق به صرفه و عقلانی نیست.

اکسپورتنا: منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور، در گفت و گو با اقتصاد آنلاین با اشاره به نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر تولید و بازار دام کشور، اظهار کرد: همچنان کشور با مازاد تولید به دلیل افت تقاضا روبه‌رو است و بیش از تقاضای بازار، گوشت قرمز عرضه می شود.

وی دلیل قیمت بالای گوشت قرمز به رغم مازاد تولید را افزایش نرخ ارز و سودجویی برخی از عرضه کنندگان عنوان کرد.

به گفته پوریان در مدت زمان کوتاهی با افزایش نرخ ارز قیمت دام زنده به طور متوسط از ۷۵ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان رسید.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی از رونق گرفتن قاچاق دام در پی افزایش نرخ ارز خبر می دهند، گفت: در حال حاضر قاچاق دام از کشور تقریبا صفر است و دامی چه به صورت رسمی و چه غیر رسمی از کشور خارج نمی شود.

وی تصریح کرد: به طور معمول دام ایران به عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس قاچاق می شود.

پوریان ادامه داد: بر خلاف تصورات افزایش نرخ ارز در کشور قیمت دام را نسبت به عراق به عنوان اصلی ترین مقصد قاچاق دام ایران افزایش داده است به عبارت دیگر، دام در ایران گران تر از عراق است، در نتیجه قاچاق آن به این کشور عقلانی و به صرف نیست.

وی مقصد دیگر دام قاچاق ایران را کشورهای حوزه خلیج فارس عنوان کرد و افزود: در فصول سرد سال به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی و مواج بودن دریا دام از ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس قاچاق نمی شود.

پوریان افزود: در حال حاضر بازار مناسب برای دام زنده بازار داخلی است، هر چند تقاضا کم رمق باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت صادرات دام چگونه است، گفت: صادرات نیز تا اصلاح شیوه‌نامه و ابلاغ آن متوقف شده و قرار بر این است در شیوه‌نامه جدید در ازای صادرات دام زنده، دام وارد کشور شود.

رئیس شورای تامین دام کشور توضیح داد: واردات دام زنده به جای گوشت قرمز می‌تواند همراه با ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در کشور باشد، چرا که کشتار دام زنده نیازمند فعالیت کشتارگاه‌ها است، ضمن اینکه دام‌ها آلایش نیز با خود به همراه دارد که پاسخگوی بخشی از نیاز بازار است.

نوشته های مرتبط

ایران صادرکننده مرغ شد

سعید

ارز مسافرتی هوایی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

سعید

۸۴ درصد تجارت خارجی ایران با ۱۰ کشور انجام می شود

سعید

ارسال دیدگاه