11.7 C
تهران
26 فروردین 1403
بانک تولید صنعت

مدیریت ۲۰۰ میلیارد دلار از تجارت خارجی کشور به وسیله شبکه بانکی

رئیس‌ کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه پایه‌های اقتصاد کشور بر روی نظام بانکی استوار شده و ۹۰ درصد تأمین مالی کشور برعهده نظام بانکی است گفت: هم‌اکنون نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار تجارت خارجی کشور در جهان به وسیله نظام بانکی مدیریت می‌شود.

اکسپورتنا: محمدرضا فرزین در چهاردهمین گردهمایی روسای موفق شعب بانک‌های کشور گفت: کارکنان و مدیران شبکه بانکی با تلاش شبانه‌روزی در خدمت رشد و توسعه اقتصادی کشور هستند و همچنین با توجه به حجم تجارت خارجی کشور، در خنثی‌سازی تحریم‌ها نیز موفق عمل کرده‌اند.

وی یادآور شد: متاسفانه بی‌مهری‌هایی در کشور نسبت به نظام بانکی وجود دارد؛ بارها دیده شده در فضاهای مختلف زحمات همکاران ما در نظام بانکی نادیده گرفته می‌شود و سعی در فضاسازی نسبت به همکاران ما در نظام‌بانکی دارند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: تمام بخش‌ها در کشور نقاط قوت و ضعفی دارند اما در انتقاد از یک مجموعه باید بدانیم نسبت به چه تعداد افراد و چه مقدار کار و چه میزان عملکرد مالی صحبت می‌کنیم. تجارت خارجی و نقل انتقالات داخلی و خارجی کشور به همت نظام بانکی کشور به خوبی جریان دارد و در واقع یکی از نقاط قوت کشور نظام بانکی است.

وی در ادامه این سخنرانی خاطرنشان کرد: از نظر بانکداری الکترونیک نیز از بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله روسیه بسیار جلوتر هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: باید زحمات همکاران نظام بانکی به خوبی تبیین شود تا به افرادی که اطلاعات کافی ندارند اجازه زیر سوال بردن خدمات نظام بانکی داده نشود.

فرزین با بیان اینکه نظام بانکی یکی از نقاط قوت اقتصادی کشور است، یادآور شد: اگر متوجه نباشیم، دشمن این نقطه قوت را به یک نقطه ضعف تبدیل می‌کند؛ به همین دلیل دشمن نظام بانکی و مالی کشور را مورد هدف قرار داده است.

وی تأکید کرد: لذا نباید نسبت به این مسئله غافل باشیم و وظیفه داریم به امور اطلاع رسانی و روابط عمومی و همچنین ارائه خدمات و کارهایی که در صنعت بانکداری انجام می‌شود توجه ویژه‌ داشته باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: تکنولوژی‌های جدید بانکداری موجب شده نیاز جامعه نسبت به بانک‌ها افزایش پیدا کند و هر چه جوامع به سمت تکنولوژی پیش می‌روند، نیاز جامعه به بانکداری افزایش می‌یابد، اما نوع خدمات تغییر پیدا می‌کند.

فرزین در خصوص تأثیر هوش مصنوعی بر صنعت بانکداری گفت: هوش مصنوعی تاثیرات بسیار زیادی در صنعت بانکداری خواهد داشت و در بانک مرکزی نیز سال گذشته متوجه این مسئله شده‌ایم و اداره جدیدی برای توسعه این فناوری‌ها در بانک مرکزی اختصاص دادیم.

وی یادآور شد: البته اقدامات بانک مرکزی بیشتر از منظر بانکداری مرکزی بوده است و نه از منظر بانکداری تجاری، اما به نظر می‌رسد باید در حوزه بانکداری تجاری نیز برنامه‌ریزی بیشتری صورت بگیرد.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید بر توجه به آموزش در این حوزه، عنوان کرد: بخشی از این مسئله به حوزه آموزش برمی‌گردد و آموزش نقش مهمی دارد. نباید به دلیل عدم آموزش از تکنوروژی عقب بمانیم و آموزش نقش مهمی در توسعه فناوری‌ها در صنعت بانکداری و حرکت این صنعت در کشور همگام با تغییرات جهان دارد. در این باره آموزش های حین خدمت می تواند موثر باشد.

فرزین ادامه داد: هوش مصنوعی و تکنولوژی جدید نیاز به شعب را کاهش می‌دهد، اما خدمات غیرحضوری نیز نیاز به مشاوره دارد. ممکن است شکل ارائه خدمات متفاوت شود، اما همواره نیاز به این خدمات وجود خواهد داشت. چراکه خدمات پیچیده تر و متنوع تر می شود و لذا ارائه این خدمات نیاز به دانش خواهد داشت و باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

 

نوشته های مرتبط

صادرات به پاکستان با ۳۹ درصد رشد، به ۲ میلیارد دلار رسید

سعید

ساعت کار ادارات از ١٥ خرداد تغییر می‌کند

سعید

تولید سیمان در سال گذشته به 70 میلیون تن رسید

سعید

ارسال دیدگاه