0.7 C
تهران
9 اسفند 1402
تولید صادرات صنعت کشاورزی معدن ویژه

تجارت بیش از ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی ایران و اروپا

جدیدترین آمار یورو استات نشان می‌دهد صادرات کالا از اتحادیه اروپا به ایران در ۱۱ ماه ۲۰۲۳ (دی ماه ۱۴۰۱- آذر ۱۴۰۲) به حدود ۳.۵ میلیارد یورو رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی کاهش ۸ درصدی داشته است.

اکسپورتنا: مرکز آمار اروپا (یورو استات) کل مبادلات تجاری ایران و ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در ۱۱ ماه ۲۰۲۳ (دی ماه ۱۴۰۱- آذر ۱۴۰۲) را ۴ میلیارد و ۲۱۴ میلیون یورو اعلام کرد.

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ماه‌های ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۳ (دی ماه ۱۴۰۱- آذر ۱۴۰۲) با کاهش ۱۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده است. در ۱۱ ماه سال ۲۰۲۲ کل مبادلات دو طرف ۴ میلیارد و ۷۹۳ میلیون یورو اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ۱۱ ماه ۲۰۲۳ (دی ماه ۱۴۰۱- آذر ۱۴۰۲) با کاهش ۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و از ۳ میلیارد و ۸۱۳ میلیون یورو در ماه‌های ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۲ به ۳ میلیارد و ۴۸۴ میلیون یورو در مدت مشابه سال ۲۰۲۳ رسیده است.

واردات اتحادیه اروپا از ایران در ماه‌های ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۳ (دی ماه ۱۴۰۱- آذر ۱۴۰۲) نیز کاهش ۲۵ درصدی داشته و به ۷۳۰ میلیون یورو رسیده است. اتحادیه اروپا در مدت مشابه سال قبل میلادی ۹۸۰ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

آلمان با صادرات ۱ میلیارد و ۶۰ میلیون یورویی بیشترین سهم را در میان اعضای اتحادیه اروپا به ایران داشته است به طوری که ۳۰ درصد کل صادرات اروپا به ایران از مقصد آلمان بوده است. آلمان در مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد از کل صادرات کشور‌های اروپایی به ایران را به خود اختصاص داده بود. آلمان در ۱۱ ماهه ۲۰۲۳ (دی ماه ۱۴۰۱- آذر ۱۴۰۲) ۲۱۰ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است.

نوشته های مرتبط

ایران صادرکننده مرغ شد

سعید

ارز مسافرتی هوایی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

سعید

۸۴ درصد تجارت خارجی ایران با ۱۰ کشور انجام می شود

سعید

ارسال دیدگاه