0.7 C
تهران
9 اسفند 1402
تولید صادرات صنعت کشاورزی معدن ویژه

سند تجارت آزاد ایران و اتحادیه اوراسیا امضا می‌شود

مذاکره ایران و اتحادیه اوراسیا با هدف اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تا 2 ماه آینده سند تجارت آزاد ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا امضا می شود.

‌اکسپورتنا: محمد قنادزاده گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا از 5 کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان تشکیل شده است و این اتحادیه از سال 2015 شکل گرفته که با جمعیت 183 میلیون نفری ظرفیت خوبی را برای صادرات ما فراهم خواهد کرد.

معاون ارتقا کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا سالانه 380 میلیارد دلار واردات دارند.

وی بیان داشت: در سال 1395 قرارداد موقت تجارت ترجیحی ایران با این 5 کشور منعقد شد که در نتیجه آن در سال اول انعقاد قرارداد، صادرات ما به این کشور رشد 80 درصدی داشت.

قنادزاده اظهار داشت: از سال 99 مذاکرات تجارت  به اتحادیه اقتصادی آغاز شده است که طی یکی دو ماه آینده 5 کشور برای ایران سند نهایی تجارت آزاد را امضا خواهند کرد و پس از آن نیز این سند در مجلس کشورها باید به تصویب برسد که پس از تصویب در مجالس کشورها پیش بینی می شود تجارت آزاد ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از ابتدای سال شمسی آینده آغاز می شود.

نوشته های مرتبط

ایران صادرکننده مرغ شد

سعید

ارز مسافرتی هوایی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

سعید

۸۴ درصد تجارت خارجی ایران با ۱۰ کشور انجام می شود

سعید

ارسال دیدگاه