26.5 C
تهران
24 تیر 1403
تولید صنعت ویژه

راه اندازی شرکت های مدیریت واردات در دستور کار قرار گیرد

تعیین سقف ۵۰۰ هزار دلاری برای واردات کالاهای جدید

نایب رییس کمیسیون گمرک اتاق بازرگانی ایران گفت: همانطور که برای صادرات حرفه ای نیازمند شرکتهای مدیریت صادرات هستیم، برای خرید مناسب، کاهش دموراژ، حمل و نقل اقتصادی، کنترل و مدیریت اسناد و فرایندها و نیز اقدام به موقع در مراحل خرید تا ورود کالا به مقصد، نیازمند شرکت های حرفه ای در حوزه واردات هستیم.

اکسپورتنا: بهنام علیخانی در آئین تجلیل از صادرکنندگان نمونه و صنعتگران و معدنکاران برتر استان با بیان اینکه برگزاری مشترک روز ملی صادرات و روز صنعت نشان دهنده این است که تولید و تجارت مکمل یکدیگر هستند، اظهار کرد: این سوال همواره مطرح می‌شود که چرا باوجود نیروی کار فراوان و متخصص و ارزان، منابع ارزان و تولید رقابتی امکان ورود به بازارهای بین المللی برای ما سخت است و سهممان از بازارهای بین المللی بیشتر خام فروشی و نیمه خام فروشی است؟

نایب رییس کمیسیون گمرک اتاق بازرگانی ایران افزود: میزان وزن صادرات کشور در سالهای اخیر  سه برابر وزن واردات بوده  است که این نشان دهنده خام فروشی و نیمه خام فروشی است.

وی با بیان اینکه در اکثر کشورهای توسعه یافته این روند برعکس است و  میزان وزن واردات بیشتر از وزن صادرات است، گفت: یعنی کالاهای وارداتی در  آن کشورها  معمولا نهاده‌های تولید است و کالاهای صادراتی آن‌ها، کالای  تمام شده و دارای ارزش افزوده بالا است.

علیخانی در بخش دیگری از سخنانش  تاکید کرد: برای حل مشکلات  پیمان سپاری ارزی، پیشنهاد ما  مبادلات ارزی شرکت‌های واردکننده و صادر کننده  تحت نظارت نهادهای ذیربط  در سامانه‌ای چابک است که حتی می‌تواند این اقدام توسط اتاق بازرگانی انجام شود که زمان مبادله در آن به حداقل کاهش پیدا کند و قابل رصد نیز باشد.

نایب رییس کمیسیون گمرک اتاق بازرگانی ایران در ادامه با بیان اینکه موضوع صدور و ابلاغ بخشنامه‌های یک شبه مانند اقدامات اخیر در حوزه تخصیص ارز که مشکلات زیادی را برای شرکت‌های کوچک و  متوسط ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: این بخشنامه‌ها عموما غیر کارشناسی در حوزه صادرات است که موجب می‌شود شرکت‌ها را از بازارهای بین المللی دور شوند و امکان برگشت به این بازارها بسیار هزینه بر خواهد بود.

علیخانی بیان کرد: لغو معافیت حقوق ورودی ماشین آلات خطوط تولید مشکلات عدیده‌ای را برای شرکت‌هایی که زیر ساخت آن‌ها را با تورم بالا ایجاد کرده‌اند و آماده ورود ماشین آلات خود هستند، ایجاد کرده است، بر همین اساس شایسته است برای رونق تولید و راه‌اندازی هر چه سریعتر این کارخانجات، معافیت حقوق ورودی برای خطوط تولید مجددا در نظر گرفته شود، زیرا باید همه به دنبال رونق تولید باشیم و ضمن تامین نهاده های ارزان قیمت و ماشین آلات مدرن با کمترین هزینه، باعث استمرار تولید کیفی برای رقابت در بازارهای جهانی شویم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با پیش بینی پذیری تجارت و حذف بخش نامه ها و قوانین متضاد و متعارض، سه اصل کیفیت، استمرار و رقابت پذیری را در بازارهای جهانی بتوانیم دنبال کنیم، چرا که عدم توجه به این اصول ما را در تولید و تجارت ناکام خواهد گذاشت.

علیخانی یادآور شد: ایجاد شرکت‌های مدیریت واردات شامل مدیریت اسناد و لجستیک یکپارچه برای کنترل کامل فرآیند واردات مواد اولیه و ماشین آلات از ابتدای خرید تا ترخیص و تحویل کالا برای جلوگیری از تحمیل هزینه های مضاعف از جمله انبارداری، دموراژ، اموال تملیکی و همچنین جلوگیری از رسوب و ماندگاری محموله های تجاری در انبارها و محوطه های گمرکی می‌تواند فرآیند واردات را تسهیل کند و با ورود نهاده های ارزان قیمت و تسریع و تسهیل واردات به رشد تولید و تجارت بینجامد.

نوشته های مرتبط

پیشنهادات رییس کنفدراسیون صادرات ایران به دولت چهاردهم/ از اصلاح قانون مبارزه با قاچاق تا ارتقای سازمان توسعه تجارت

سعید

فرزین: امکان انتشار یک میلیارد یورو اوراق ارزی در بورس فراهم شد

سعید

فهرست کالاهای صادراتی مشمول عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما

سعید

ارسال دیدگاه