12.8 C
تهران
19 آذر 1402
تولید صنعت کشاورزی معدن ویژه

5ماه است در این مسیر سخت هستم و به مر قانون پایبند

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه مخالفان اتاق، اول مرا تخریب کردند؛ بعد تهدید و بعد اجبار به استعفا، گفت: 5 ماه است که در این مسیر سخت قرار گرفته ام اما به مر قانون پایبند هستم.

اکسپورتنا: حسین سلاح ورزی، رییس اتاق بازرگانی نیز اظهار داشت: مستحضرید که قبل انتخابات ۲۸خرداد، هرگز چیزی تحت عنوان رد صلاحیت به من، حسین سلاح ورزی اعلام نشد. ۲۷خرداد جلسه شورای عالی نظارت، برگزار شد و شورای عالی نظارت اظهار نظری نکرد.

وی اضافه کرد: ۲۸خرداد انتخابات برگزار و انجمن نظارت صحت انتخابات را تایید کرد: اما بعد اراده دیگری امد، اول تخریب کردند، بعد تهدید و بعد اجبار به استعفا.

سلاح ورزی گفت: به گواه دوستانم و فیلم جلسه شورای عالی نظارت که ماه گذشته برگزار شد، سوگند یاد میکنیم، تصمیمی در ان جلسه نهایی نشد و صورت جلسه‌ای نهایی نشد. اما بعد و در خارج جلسه، اعضای دولتی شورا، چهار نفری صورت جلسه را دست گردان تهیه کردند و مفادی اوردند که در جلسه از ان یاد نشده بود.

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: سپس از شرم، دو هفته مساله را طول دادند و در اواسط ابان صورت جلسه را در اتاق انداختند. بعد مکاتبه کردیم که ۴عضو دولتی که نمیتوانند کاری کنند. گفتند ما به عنوان شورای عالی نظارت این کار را کردیم. گفتیم اگر این طور است چرا مصوبه را خیلی محرمانه اوردید؟

وی افزود: این مصوبه دو پارگرافه، سراسر مطالب غیرقانونی است. علی رغم اینکه حقوقدانان گفتند مصوبه پر ایراد بود، مصوبه را دریافت کردیم و چون معتقدیم هیچ دستگاهی بالاتر از قانون نیست، اگر محکمه قضایی لغو نکند، در موعد مقرر با مشورت اعضا مجددا انتخابات برگزار و این بار رییس بهتری انتخاب میکنیم؛ اما نه مطلوب دولت!

۵ ماه در این راه سخت بودم چون به مر قانون پابندم

رییس اتاق ایران در ادامه اظهار داشت: بنابر حقی که برای ارای شما قائل بودم، به دستگاه عدالت شکایت بردم؛ باور داریم عدالت در کشور همچنان جاری است و نظر قانون برای ما قابل اجراست.

وی با بیان اینکه امسال ۱۴۰سالگی اتاق است و میدانیم که چه راه هایی رفتیم که الان اینجا هستیم، گفت: ما، ما هستیم. جمعی صاحب فکر و ایده که بخشی از مردمیم. اتاق تجارت تاسیس شد که دولت‌ها مشکلات خود را به گردن بخش خصوصی نیاندازند. قانون تکلیفی بود که نمایندگان مردم به دولت‌ها نوشتند. انان به ما اعتبار ندادند. اینکه اتاق عضو ۱۰ ها مجمع و شوراست، فخر اتاق نیست. ظرفیتی است که اتاق در اختیار دولت میگذارد و بعد قانون شده است. نشنیدن این صدا، نقض قانون و ترک فعل است. این خانه صد ها سال تجربه تولید و تجارت دارد.

سلاح ورزی گفت: قانون و مر قانون چیزی است که همه ما و شما دنبال میکنیم؛ در این راه ساخت در این ۵ماه امدم؛ چون به مر قانون پایبند هستم و تعهد اخلاقی دارم؛ اتاق خانه بخش خصوصی است؛ این یک کلمه نیست؛ اینجا همچنان خانه بخش خصوصی خواهد ماند.

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: دولت باید مجری قانون بود؛ تضییع حقوق بخش خصوصی، حاصلی جز تصمیمات غلط نبوده است. ما در اتاق در طول سالیان گذشته، بهترین و مترقی ترین قوانین را نوشتیم و به کمک نمایندگان به تصویب رساندیم. قانون بهبود محیط کسب و کار یکی از بهترین این قوانین است. هیچ کس به اندازه ما به مفاد قوانین توجه نداشته و ندارد. ما هستیم که عمیقا متاثر از این قوانین هستیم. ادعا میکنیم که فهم حقوقی و دانش اتاق در حوزه برداشت قوانین، یکی از بی نظیرترین‌هاست.

وقتی گفتم نمی‌گذاریم اتاق پایگاه سیاسیون شود، یعنی اینجا پایگاه هیچ گروه سیاسی نیست

سلاح ورزی اضافه کرد:  وقتی گفتم نمیگذاریم اتاق پایگاه سیاسیون شود، یعنی اینجا پایگاه هیچ گروه سیاسی نیست و برای نگهداری ان وظیفه داریم. در این مسیر هیچ تخلفی صورت نگرفته و باور دارم تمکین به قانون وظیفه ماست.

وی گفت: ادامه سیاست‌های کنونی، بدون مهار هزینه‌های دولت به محیط کسب و کار اسیب میزند؛ شاهد امر هم نامناسب شدن محیط کسب و کار نسبت به سه ماه قبلش است.

سلاح ورزی گفت: به دولت پیشنهاد میدهیم در قیمتگذاری دخالت نکند و برای سرمایه در گردش بنگاه‌ها منابع کافی را تامین کند.

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: فعالین اقتصادی بخش خصوصی با ثبات نرخ واقعی ارز مخالفتی ندارند؛ اما باتوجه به وضعیت اقتصادی، ثبات نرخ اسمی، به معنی نوسانات نرخ در اینده خواهد بود. در شرایط فعلی پیمان سپاری و تعیین سقف قیمتی سبب کاهش انگیزه صادرات میشود؛ کاهش صادرات هم زمینه ساز بحران ارزی است. پیشنهاد میدهیم در فرصت باقی مانده برای اصلاح مصوبات، سیاست روشنی برای پنج سال اینده خصوصا در حوزه محصولات صنعتی، کشاورزی و… با تفاهم دولت و مجلس اتخاذ شود.

وی افزود: بررسی مرکز پژوهش‌های اتاق نشان میدهد در منطقه برای تسهیل تجارت مسابقاتی اغاز شده است. پرسش اصلی در مورد جایگاه ایران در این زنجیره ها در اینده است. تلاش برای رفع تحریم‌ها باید با جدیت پیگیری شود.

نوشته های مرتبط

صندوق تثبیت ارز ایجاد می شود/ کمبودی در عرضه درهم نداریم

سعید

الزام بانک‌ها به رعایت ترتیبات مسدودی حساب‌های صادرکنندگان چک‌های برگشتی

سعید

تراز تجاری باز هم منفی شد/ صادرات 32 میلیارد دلار، واردات 42 میلیارد دلار

سعید

ارسال دیدگاه