12.8 C
تهران
19 آذر 1402
تولید صنعت کشاورزی معدن ویژه

اتاق نه اپوزسیون دولت است و نه قصد مقابله با دولت را دارد

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه اتاق نه اپوزسیون دولت است و نه قصد مقابله با دولت را دارد، گفت:اگر می خواهیم اتاق کارهای بزرگ انجام دهد، باید بنیه آن را تقویت کنیم.

اکسپورتنا: امین شاکری، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در این جلسه گفت: ایران با دارا بودن یک درصد جمعیت جهان، بزرگترین منابع طبیعی را دارد و سرزمین فرصت‌ها بوده و اینها بخش‌هایی از ظرفیت کشور است که از ان به درستی استفاده نکردیم.

وی اضافه کرد: رشد اقتصادی ما از دهه ۷۰ به طور متوسط ۲.۷درصد بوده و در دهه ۹۰ بدترین شرایط را طی کردیم و متوسط رشد نزدیک به صفر بود. ایران برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸درصدی و دستیابی به رشد ابتدایی دهه۹۰ به ۸سال زمان نیاز دارد.

شاکری گفت: بر مبنای رشد پایین و نگاه تهاجمی کشورهای همسایه به رشد اقتصادی ایران از همسایگان خود عقب افتاده است. ایران در سال ۲۰۱۰ با اقتصاد عربستان و ترکیه برابر بود؛ اما حالا ترکیه و عربستان از ایران پیشی گرفته‌اند؛ ترکیه در رتبه ۱۱، عربستان ۱۷ و ایران در رتبه ۲۱ اقتصاد جهانی قرار دارند.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران اظهار داشت: تاکنون ۶برنامه توسعه در ایران داشته‌ایم که به نتایج خاصی منتهی نشده است. با الگوی سنتی کشور مبنی بر توسعه نفت و دولت محور نمیتوان به اهداف توسعه رسید.

وی اضافه کرد: سطح توسعه یافتگی کشور با توجه به منابعی که داریم قابل قبول نیست. نهادسازی و مردمی سازی اقتصاد از لازمه‌های رشد است. بخش خصوصی میتواند دولت را در عبور از بحران یاری دهد. تنش زدایی در حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی قوی و اتخاذ سیاست‌های تجاری و پولی و ارزی مناسب میتواند در یک دوره پنج ساله عقب ماندگی کشور را جبران کند.

شاکری با بیان اینکه چند نکته راجع به اتاق ایران مهم است، گفت: اگر قرار است اقدامات تحولی انجام دهیم، لازم است بنیه اتاق را تقویت کنیم. پاسخگویی و مسیولیت پذیری، ارتقا جایگاه تشکل‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد. اتاق نه اپوزسیون دولت است و نه قصد مقابله با دولت را دارد. باید بخش خصوصی صدایی رسا و واحد داشته باشد و لازم است اعتلافی سازنده در بخش خصوصی ایجاد شود که این موضوع در این دوره انجام شد.

وی تصریح کرد: برخی اما با افترا زنی و… مانع این موضوع شدند. لازمه اعتماد حاکمیت به بخش خصوصی، بخش خصوصی مولد و پویا است. اتاق به عنوان مرجعیت بخش خصوصی باید مظهر اتحاد بخش خصوصی باشد.

 

نوشته های مرتبط

صندوق تثبیت ارز ایجاد می شود/ کمبودی در عرضه درهم نداریم

سعید

الزام بانک‌ها به رعایت ترتیبات مسدودی حساب‌های صادرکنندگان چک‌های برگشتی

سعید

تراز تجاری باز هم منفی شد/ صادرات 32 میلیارد دلار، واردات 42 میلیارد دلار

سعید

ارسال دیدگاه