26.5 C
تهران
24 تیر 1403
بانک تولید صادرات صنعت کشاورزی معدن ویژه

سیاست‌های سختگیرانه صادراتی در حال بازگشت است

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: با تسهیلاتی كه دولت طی یكی دو سال گذشته مهیا كرد ما شاهد رشد صادرات بودیم اما به نظر می‌رسد كه سیاست‌های سختگیرانه مجدداً در حال بازگشت است.

محمد لاهوتی رئیس كنفدراسیون صادرات ایران در مصاحبه تلفنی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» رادیو گفت وگو اظهار كرد: ما امروز بیشتر به دنبال رفع موانع هستیم تا به جای اینكه اهداف و برنامه‌های آینده را ترسیم كنیم و دلیلش هم این است كه شرایط امروز تجارت ما ناشی از تحریم‌های ظالمانه با شرایط رقبا بسیار متفاوت است.

وی افزود: از آنجایی كه امكان استفاده از روش‌های نوین را نداریم، مسلماً صادركنندگان هم متحمل هزینه‌های بالایی شوند و بنابراین می‌طلبد كه سیاست گزاری‌ها متناسب با شرایط واقعی انجام شود چون در غیر این صورت صادركنندگان دچار مشكل خواهند شد.

رئیس كنفدراسیون صادرات ایران خاطرنشان كرد: با تسهیلاتی كه دولت طی یكی دو سال گذشته مهیا كرد ما شاهد رشد صادرات بودیم بطوریكه رشد صادراتی با ركورد ۵۲ میلیارد دلاری را تجربه كردیم اما به نظر می‌رسد كه سیاست‌های سختگیرانه مجدداً در حال بازگشت است.

لاهوتی گفت: آمارها بیانگر كاهش ارزشی صادرات در مقابل افزایش حجم صادرات است یعنی مجدداً تمایل به خام فروشی و صادرات كالای ارزش افزوده پایین تر تسهیل شده و رونق گرفته است.

وی ادامه داد: پیش بینی ما این بود كه روند رشد صادرات سال گذشته برای امسال هم ادامه پیدا كند و تا پایان سال از مرز ۶۰ میلیارد دلار صادرات عبور كنیم اما این اتفاق نیفتاده است و می‌طلبد كه دولتمردان در این ۵ ماه مانده به پایان سال، تصمیم جدی بگیرند و شرایط تسهیلگرانه برای صادرات را مجدداً احیا كنند.

رئیس كنفدراسیون صادرات ایران معتقد است كه تقویت و رشد صادرت با عواملی چون افزایش تولید و خدمات در داخل كشور، بالا بردن عملكرد صادركنندگان، دور زدن تحریم‌ها و سیاست گزاری داخلی متناسب محقق خواهد شد.

لاهوتی در مصاحبه با رادیو گفت وگو درمورد سفرهای رئیس جمهور به آفریقا و آمریكای لاتین و بازگشایی‌های تجاری گفت: در حوزه تجارت خارجی و ارتباط با همسایگان اتفاقات خوبی افتاده و شروع روابط با عربستان سعودی و حضور ما در آفریقا، بازارهای جدیدی را تعریف كرده كه می‌توانند روند صادراتی ما را رشد دهند اما قبل از آن نیازمند بسترهای لازم در داخل هستیم.

وی افزود: ما اگر بخواهیم موضوع تنظیم بازار را با ممنوعیت صادرات حل كنیم آن توافقنامه و قراردادهایی كه صادركنندگان منعقد كردند ملغی خواهد شد و اعتماد خارجی‌ها به صادركنندگان ایرانی از بین می‌رود.

رئیس كنفدراسیون صادرات ایران تصریح كرد: ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های صادراتی از سال ۱۳۹۷ به بعد به دلیل نیازهای داخلی یكی از آفات صادراتی ماست و زمانی هم كه آزاد شد هیچ توافقنامه‌ای برای صادرات به موقع كالا نداشتیم درصورتیكه وزارت صمت باید تنظیم بازار را انجام می‌داد.

لاهوتی گفت: متأسفانه سیاست حمایت از صادرات با همه شعارهایی كه داده می‌شود سیاست سرریز صادراتی است درصورتیكه این نگاه، توسعه محور و صادرات محور نبوده و باید از این نگاه‌ها فاصله گرفت.

نوشته های مرتبط

پیشنهادات رییس کنفدراسیون صادرات ایران به دولت چهاردهم/ از اصلاح قانون مبارزه با قاچاق تا ارتقای سازمان توسعه تجارت

سعید

فرزین: امکان انتشار یک میلیارد یورو اوراق ارزی در بورس فراهم شد

سعید

فهرست کالاهای صادراتی مشمول عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما

سعید

ارسال دیدگاه