20.7 C
تهران
1 مهر 1402
تولید صنعت کشاورزی معدن ویژه

هر تصمیمی می‌خواهید در زمینه اقتصاد بگیرید/ مهمترین شاخص خنثی‌سازی تحریم‌ها، کاهش تورم است

موانع تولید از دیدگاه مقام معظم رهبری چیست؟/ مجاری فساد باید با اصلاح نظام بانکی و گمرک بسته شود

اعضای هیات دولت سیزدهم با حضور در حسینیه‌ی امام خمینی (ره) با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند.

اکسپورتنا: در سالروز شهادت شهیدان رجائی و باهنر و به مناسبت هفته دولت، رئیس‌جمهور و اعضاء هیئت دولت سیزدهم صبح امروز (چهارشنبه) با حضور در حسینیه‌ی امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

مهمترین محور بیانات رهبر انقلاب به شرح زیر است:

– این هفته مزیّن است به نام دو شهید بزرگوار، شهید رجایی و شهید باهنر.

– نکته‌ی مطرح شدن این دو نفر چیست؟ در جهت گیری آنهاست.

– جهت گیری این دو نفر شهید عزیز، جهت گیری انقلابی و الهی بود.

– زندگی آنها درست منطبق بود با سرنوشت آنها. یعنی دنبال رضای الهی بودند، رضای الهی و کار برای مردم که این هم مشمول رضای الهی است، این مهم است پس.

– یعنی اسم رمز دولت‌های ما باید این باشد، کسب رضای الهی و کار برای مردم. اصلاً باید هدف را در این دو جمله خلاصه کنیم.

– مسئله معیشت مردم خیلی مهم است. همه اقدامات مثبت دولت که با این زحمت انجام می‌شود، تحت‌الشعاع مشکلات معیشتی مثل گرانی مسکن و اجاره‌بها قرار می‌گیرد و این حیف است. عمده تحریم‌ها، با هدف گروگان‌گرفتن معیشت مردم است؛ باید در کنار مذاکرات، تحریم‌ها را خنثی کرد. مهمترین شاخص خنثی‌سازی تحریم‌ها، کاهش تورم است.

– هر تصمیمی می‌خواهید در زمینه اقتصاد بگیرید ببینید تاثیرش بر نکات برجسته‌ای مانند فاصله طبقاتی، ثبات بازار، نرخ ارز، کاهش تورم، رشد تولید و … چگونه است.

-بنده در این سی و چند سال از همه‌ی دولت‌ها با گرایش‌ها و توان‌های مختلف حمایت کردم. دلیلش هم واضح است؛ چرا که شرایط کشور و اهدافی که ما برای خودمان ترسیم کردیم در جمهوری اسلامی اقتضا می‌کند که همه به قوه‌ی مجریه که وسط میدان است، کمک کنند؛ رهبری کمک کند، مردم کمک کنند، روشنفکرها کمک کنند، نخبگان کمک کنند؛ قاعده‌اش این است؛ همه‌ی دولت‌ها مستحق این کمک همه‌جانبه هستند. ما به همه‌ی دولت‌ها کمک کردیم. لکن در مورد این دولت علاوه‌ی بر کمک، بنده با نگاه به این دو ساله، تمجید هم می‌خواهم بکنم.

– متأسفانه زبان دولت در بیان آنچه که انجام گرفته زبان رسایی نیست؛ اتفاقاتی که افتاده اتفاقات خوب، به آن اندازه‌ای که شایسته و حقش هست به آن اندازه در نظر مردم و ذهن مردم منعکس نشده. بنده می‌خواهم یک مقداری بگویم شاید کمک بشود به اینکه حقایق و واقعیت‌هایی که در مورد دولت هست برای آحاد مردم و افرادی که نظر و غرضی ندارند بیشتر آشکار بشود.

– آنچه که من می‌خواهم تکیه کنم این است که تعداد قابل توجهی از شاخصهای اقتصاد کلان رشد را نشان می‌دهد، پیشرفت را نشان می‌دهد.

– بعضی از دولتها طبیعتشان این است که فردا را قربان امروز می‌کنند این دولت نکرده این کار را کارهای بزرگ و زیربنایی را انجام داده که اثرش ممکن است امروز ظاهر نشود به طور کامل اما بالاخره ظاهر خواهد شد.

– در دولت سیزدهم در بخش مدیریتی هم کارهای بسیار خوبی در دولت انجام گرفته است. یکی از آنها حضور در بین مردم و مواجهه‌ی مستقیم با مشکلات مردم است. این بسیار کار مفیدی است. از چند جهت مفید است. یکی اینکه که شما اطلاعات دست اول پیدا می‌کنید. فواید دیگر هم دارد. ارتباط نزدیک و متواضعانه و صمیمی با مردم. این خیلی مهم است.

– ما حق نداریم با مردم رفتار از جایگاه استعلاء و استکبار برخورد کنیم و حرف بزنیم. ما کسی نیستیم. آنچه که هست متعلق به مردم است.

– اگر شأن شغلی و مقامی هم به ما داده شده اولاً مردم داده‌اند، ثانیاً داده شده برای اینکه به مردم خدمت بکنیم.

– ساده‌زیستی و کاهش تشریفات در سلوک شخصی و حکومتی دولت به خصوص شخص آقای رئیس‌جمهور برای من چشم‌گیر است.

– روحیه‌ی جهادی در دولت نشان داده می‌شود.

– به کارگیری جوانان در رده‌های گوناگون مدیریتی، این بسیار چیز مهمی است. چیز لازمی است و بحمداللّه در این دولت انجام گرفته است.

– در بخش سیاست خارجی. تحرک دولت تحرک بسیار خوبی است. این سیاستی که شما اتخاذ کردید که عبارت است از ارتباط با همسایگان، این بسیار سیاست خوبی است. این را باید دنبال کرد. ما باید با هیچ یک از همسایگانمان مناقشه نداشته باشیم.

– هرچه مناقشه هست، تبدیل بشود به همکاری. این کاری است ممکن و یک مقداری هم انجام گرفته و بعد از این هم باید انجام بگیرد.

– یا ارتباط با همه‌ی دولتهای در دنیا که مایل به ارتباط با ما هستند با یک استثنای محدودی که حالا مشخص است. ما ارتباط با قاره‌های مختلف، آمریکای جنوبی، آفریقا، آسیا، شرق آسیا، همه جا، این سیاست ارتباط متعدد و متنوع با کشورهای مختلف، با خصوصیاتی که دارند از لحاظ سیاسی، از لحاظ اقلیمی، از لحاظ امکانات اقتصادی و غیره، فرهنگی، این کار درستی است.

– عضویت در دو پیمان مهم بین‌المللی در فاصله‌ی کوتاه، موفقیت خیلی خوبی بود. خود این اتفاق نه فقط مفید برای کشور هست، بلکه حکایت از یک حقایقی هم واقعیاتی هم می‌کند و نشان دهنده‌ی این است که کشور در وضع و حدی قرار دارد که مشترکان و مؤسسان این پیمانهای بین‌المللی راغب و مایلند و بلکه گاهی مصرّند که کشور عزیزمان جزو آنها بشود.

– در باب تعاملات خارجی و سیاست‌های بین‌المللی کارهای خوبی انجام گرفته است. ما در ارتباطات با کشورهای مختلف فرصت‌هایی داریم. این فرصت‌ها را بشناسیم و از این فرصت‌ها به وقت استفاده کنیم.

– تفاهم‌نامه‌ها و سندهای همکاری‌ای که امضا میشود روی کاغذ نماند. الان دولت با بعضی از کشورها سندهای همکاری طولانی مدت دارد، خب حالا نتیجه‌اش چیست؟ این مهم است. نگذاریم صرفاً روی کاغذ باقی بماند این تفاهم‌نامه و سند همکاری.

نوشته های مرتبط

تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران در سه‌ماهه اول ۱۴۰۲/ افزایش ۳ برابری رشد اقتصادی کشور

سعید

آغاز به کار مرکز تجاری ایران در شهر جده

سعید

روسیه ممنوعیت واردات مواد غذایی از کشورهای غیردوست را تمدید کرد

سعید

ارسال دیدگاه