21.7 C
تهران
1 مهر 1402
بانک بخشنامه تولید صادرات صنعت کشاورزی معدن ویژه

آخرین مهلت استفاده از پروانه های صادراتی 1400 تا پایان اردیبهشت ماه خواهد بود

آخرین مهلت استفاده از پروانه های صادراتی سال 1400 با لحاظ سقف قانونی مقرر در قانون، تا پایان اردیبهشت 1402 بدون بهره مندی از معافیت های مالیاتی صادرکنندگان تمدید شده است و موارد خاص عدم ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال 1400 در کمیته موضوع بند یک سومین صورتجلسه کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی کنفدراسیون صادرات ایران، بانک مرکزی در بخشنامه ای صورتجلسه کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات را برای اجرا ابلاغ کرد که بر اساس آن، متقاضیان واردات موقت برای پردازش واحدهای تولیدی صادرکننده و از محل ارز حاصل از صادرات خود، از تاریخ ثبت وصولی اسنادی مدت دار حداکثر ظرف یک ماه فرصت ارایه اسناد داشته باشند و سایر ترتیبات به جهت رفع تعهدات ارزی توسط بانک مرکزی پیش بینی گردد.

الزام به اخذ مجوز از گمرک جمهوری اسلامی ایران قبل از اقدام به ثبت سفارش یا ثبت آماری ورود موقت مستند به ماده 81 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی برای بررسی سوابق قبلی متقاضیان بابت ورود موقت و انجام ثبت آماری یا ثبت سفارش به میزان مجوز ورود موقت گمرک به قوت خود باقی خواهد بود.

بانک مرکزی تا یک ماه از تاریخ ابلاغ نسبت به تدوین و ارایه دستورالعمل مربوطه اقدام می نماید و این مصوبه از تاریخ اول خرداد سال 1402 لازم الاجرا است.

در خصوص متقاضیانی که تا پایان خرداد ماه سال جاری نسبت به ارایه درخواست و لوح فشرده حاوی اطلاعات صادرات از محل ورود موقت خود اقدام نمایند، گمرک مربوطه وفق ضوابط جاری نسبت به ارسال اطلاعات به بانک مرکزی اقدام خواهد نمود؛ ضمن اینکه در خصوص صادرات از محل ورود موقت مربوط به سال 1400 و قبل از آن، مقرر شده است که درخواست هایی که تا پایان سال 1401 در گمرکات اجرایی ورود موقت کننده ثبت شده و به دلیل اتمام مهلت های مقرر یا سایر اشکالات، امکان ارسال اطلاعات فراهم نشده است، گمرک ایران نسبت به ارسال اطلاعات وفق روال جاری تا پایان خردادماه به بانک مرکزی اقدام نماید.

پذیرش و ثبت درخواست جدید در سال جاری برای این دسته از صادرکنندگان توسط گمرک ورود موقت کننده جهت ارسال اطلاعات امکان پذیر نخواهد بود.

آخرین مهلت استفاده از پروانه های صادراتی سال 1400 با لحاظ سقف قانونی مقرر در قانون، تا پایان اردیبهشت 1402 بدون بهره مندی از معافیت های مالیاتی صادرکنندگان تمدید شده است و موارد خاص عدم ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال 1400 در کمیته موضوع بند یک سومین صورتجلسه کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.

همچنین با پیشنهاد بانک مرکزی مقرر شد تمامی صادرکنندگان مشمول تبصره 6 بند ح ماده 2 مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 1400 که از تسهیلات تامین مالی خارجی یا فاینانس استفاده نموده اند، موظف هستند در راستای ایفای تعهدات ارزی صادراتی خود، بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافت شده اعم از اصل، سود، جریمه تاخیر از محل تامین مالی خارجی فاینانس را در اولویت قرار داده و صرفا پس از ایفای تعهدات مذکور می توانند از سایر روش های برگشت ارز استفاده نمایند.

ایفای تعهدات موصوف باید متناسب با مبالغ سررسید شده و پرداخت نشده باشد و مورد تائید بانک عامل قرار گیرد؛ بدیهی است متخلفین مشمول اعمال مقررات موضوع عدم ایفای تعهد صادراتی خواهند شد.

با عنایت به مصوبات جلسه سوم کارگروه و عدم تعیین تکلیف تعهدات ارزی شرکتهای مشمول طرح جامع خدمات رسانی به کشتی ها و شناورها به روش خرده فروشی یا بانکرینگ تاکنون، مقرر گردید محدودیت های تجاری شرکتهای بنکرینگ معرفی شده از سوی وزارت نفت، تا پایان اردیبهشت سال 1402 رفع گردد.

 

نوشته های مرتبط

تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران در سه‌ماهه اول ۱۴۰۲/ افزایش ۳ برابری رشد اقتصادی کشور

سعید

آغاز به کار مرکز تجاری ایران در شهر جده

سعید

روسیه ممنوعیت واردات مواد غذایی از کشورهای غیردوست را تمدید کرد

سعید

ارسال دیدگاه