26.7 C
تهران
7 خرداد 1402
تولید صنعت معدن ویژه

برنامه وزارت صمت برای رشد تولید به زودی اعلام می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه این وزارتخانه برای مهار کردن تورم و رشد تولید به زودی منتشر می‌شود.

اکسپورتنا: سیدرضا فاطمی امین گفت: این برنامه با تمرکز بر تامین سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی، تامین مواد اولیه و گسترش بازار بویژه بازار‌های صادراتی منتشر می‌شود و در اختیار عموم نخبگان و صاحبنظران قرار می‌گیرد تا پس از ارزیابی، به طور کامل اجرا شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درمجموع وضعیت تولید صنعتی و معدنی را در سال ۱۴۰۱ فزاینده و با بهبود در همه شاخص‌ها عنوان کرد و گفت: بسیاری از واحد‌های صنعتی در سال گذشته رشد تولید داشته‌اند و بسیاری از واحد‌های تعطیل، احیا شدند به طوری که در خراسان رضوی ۱۵۰ واحد تعطیل در سال ۱۴۰۱ به چرخه تولید بازگشته‌اند.

فاطمی امین در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در خصوص آمار واحد‌های صنعتی افزود: ما در کل ۷۰ هزار واحد صنعتی در کشور داریم که حدود ۱۰ هزار واحد تعطیل هستند و نزدیک به ۳ هزار واحد تعطیل و نیمه تعطیل در دولت سیزدهم احیا شده اند.

وی با بیان اینکه از سال گذشته احیای واحد‌های صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل را در هر استان هدفگذاری کرده ایم، گفت: قطعا احیای واحد‌های تعطیل کمک موثری در رشد اشتغال خواهد داشت.

رشد بخش صنعت بیش از ۲ برابر رشد کل اقتصاد کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در پاییز ۱۴۰۱ بر اساس گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرد رشد بخش صنعت ۱۱.۶ درصد بوده درحالی‌که از سال ۹۶ به بعد بخش صنعت چنین رشدی را به خود ندیده بود و به مدت ۵ تا ۶ سال تولید صنعتی در کشور افت داشت.

وی ادامه داد: رشد بخش صنعت در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱، هشت درصد بوده که این میزان بیش از ۲ برابر رشد کل اقتصاد کشور است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: درواقع رشد اقتصاد کشور در مدت مزبور در سال گذشته ۳.۷ درصد بود و این موضوع از این جهت قابل اهمیت است که بخش صنعت پیشران اقتصاد کشور بوده و نویدبخش حرکت و رشد در همه بخش‌های اقتصادی است.

فاطمی امین افزود: رشد بخش معدن در تابستان ۱۴۰۰ منفی نیم درصد بود درحالی‌که رشد بخش معدن در پاییز سال ۱۴۰۱ به ۲ درصد رسید. همچنین در پاییز ۱۴۰۱، رشد سرمایه‌گذاری در بخش ماشین‌آلات ۲۸ درصد افزایش داشت که در ۱۰ سال گذشته بی‌نظیر بوده است و در ۹ ماهه سال گذشته رشد سرمایه‌گذاری در بخش ماشین‌آلات ۲۰ درصد بوده است.

فاطمی امین افزود: رشد تولید نشان‌دهنده یک رونق است و خوشبختانه اشتغال صنعتی در پاییز سال ۱۴۰۱ به بیش از هشت میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید که عددی قابل توجه به شمار می‌رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکتشاف در محدوده‌های معدنی با رشد قابل توجهی همراه بوده است به طوری که صدور مجوز‌های زیست‌محیطی و منابع طبیعی برای اکتشافات معدنی در کل کشور از ۷ درصد سال ۱۴۰۰ به ۳۰ درصد در سال ۱۴۰۱ رسید.

سیدرضا فاطمی‌امین ماشین سازی را مرتبه بالاتر از تولید عنوان کرد و گفت: وقتی یک کسب و کار و مجموعه‌ای وارد ماشین‌سازی در حوزه خودش می‌شود، نشان‌دهنده توانمندی و بلوغ آن مجموعه است.

وی ادامه داد: بخشی از خط تولید که امروز در فریمان افتتاح شد، ساخت خود مجموعه است که نشان می‌دهد این مجموعه علاوه بر اینکه در حوزه اصلی کار خود یعنی تولید محصولات شیشه‌ای، عملکرد خوبی دارد به تولید در سطح بالاتری از صنعت یعنی ماشین‌سازی ورود کرده است که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی با بیان اینکه مدیران این شرکت می‌توانند به صنعت ماشین‌سازی، به‌عنوان یک کسب و کار توجه کنند، افزود: به مسئولان شرکت پیشنهاد می‌دهم که هرچند تکمیل زنجیره سیلیس (فرمول شیمیایی) حائز اهمیت است، اما زنجیره بهتر و توانمندتری از آن به نام زنجیره سیلیکون وجود دارد که بهتر است که این گروه صنعتی به این زنجیره توجه ویژه‌ای کند که در این راستا وزارت صمت هم از آن‌ها حمایت خواهد کرد.

رشد دریافت مجوز‌ها از منابع طبیعی و محیط زیست

فاطمی‌امین با تاکید بر اینکه در سال ۱۴۰۱ در حوزه دریافت مجوز اکتشاف در محدوده‌های معدنی نسبت به سال‌های قبل وضعیت بهتری وجود داشت، ادامه داد: در سال‌های گذشته نزدیک به ۷ درصد از محدوده‌ها، مجوز‌های منابع طبیعی و محیط زیست را دریافت کردند، اما سال گذشته به ۳۰ درصد رسید، اما هنوز کافی نیست که امیدوارم با تلاش معاونت معادن و فرآوری مواد وزارتخانه، مشکلات در این حوزه به حداقل برسد و زنجیره کامل شود.

وی تاکید کرد: امیدوارم در سال ۱۴۰۲ نیز شاخصه‌های تولید روند روبه رشد خود را ادامه دهد تا شعار سال مبنی بر «مهار تورم و رشد تولید» به نحو احسن در وزارت صمت عملیاتی شود.

 

 

نوشته های مرتبط

یک تن شمش طلا به ازای تعهد ارزی صادرکنندگان به کشور بازگشت

سعید

ترکیب اعضای شورای پول و اعتبار در برنامه هفتم توسعه تغییر می‌کند/ کاهش تعداد وزرا در شورا

سعید

کاهش وابستگی کشور‌های عضو اتحادیه به دلار با تصویب و اجرای طرح‌های ابتکاری ایران

سعید

ارسال دیدگاه