21.3 C
تهران
11 فروردین 1402
تولید صنعت ویژه

ایجاد اتاق بازرگانی قوی به نفع کشور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایجاد اتاق بازرگانی قوی به نفع کشور است و در سال گذشته همدلی و تعاملی سازنده بین اتاق بازرگانی و وزارت صمت صورت گرفته است.

اکسپورتنا: دهمین دوره انتخابات اتاق‌های سراسر کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق ایران از ساعت ۸ صبح امروز آغاز شد. وزیر صنعت، معدن، تجارت و رئیس شورای عالی نظارت بر انتخابات دهمین دوره اتاق‌های بازرگانی در این مراسم گفت: سازمان‌ها بزرگ‌ترین ثروت یک کشور هستند که کار‌های اصلی را انجام می‌دهند. فاطمی امین اظهار داشت: حاکمیت تنها قاعده‌گذار، مسئول ایجاد زیرساخت‌ها و در نهایت ناظر بر امور است.

سیدرضا فاطمی‌امین در ادامه افزود: ایجاد اتاقی قو‌ی به نفع کشور است. همدلی و تعامل سازنده بین اتاق و وزارت‌خانه طی یک سال اخیر امیدوارکننده است، که باید تداوم داشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزاری به‌موقع انتخابات را مورد توجه قرار داد و آن را سرآغاز تحول در اتاق‌ها و به دنبال آن در اقتصاد ایران دانست و گفت: در کنار هم می‌توانیم اعتلای اقتصادی کشور را دنیال کنیم. آمار‌های کلان بیانگر حرکت‌های خوب و امیدوارکننده است. در حوزه‌های صنعت و معدن شاهد رشد هستیم و شرایط رشد صادراتی نیز قابل توجه بوده است. در این بین واردات نیز در خدمت صادرات قرار گرفته و شاهد رشد واردات در حوزه‌های سرمایه‌ای و واسطه‌ای به جای حوزه مصرف، هستیم.

ایجاد اتاق بازرگانی قوی به نفع کشور است

در ادامه این جلسه رئیس انجمن نظارت بر انتخابات استقبال برای مشارکت در این دوره از انتخابات را بسیار خوبی ارزیابی کرد و افزود: انجمن در راستای رفع ابهامات، انتشار آگهی‌های لازم درباره فرآیند رسیدگی‌ها و احراز صلاحیت‌ها در روزنامه، پاسخ به سئوالاتی که از سوی هیات‌های نظارت در اتاق‌های سراسر کشور مطرح بود، رسیدگی به پرونده‌ها و اسناد ارسال شده، حرکت کرد و ۵۰ ناظر را برای حضور در محل برگزاری انتخابات آموزش داد و آن‌ها امروز در مراکز رای‌گیری کشور حضور دارند.

 

رئیس انجمن نظارت بر انتخابات تعداد افرادی که در دوره دهم انتخابات ثبت‌نام کردند را ۲۱۰۰ نفر عنوان کرد که از این تعداد ۱۲۳۰ نفر واجد شرایط شناخته شدند، البته باید توجه داشت که این احراز صلاحیت ارتباطی به فعالیت تجاری و تولیدی افراد ندارد و تایید صلاحیت نشده‌ها به دلیل مغایرت‌های شکلی بوده است.

 

حسین میرمحمدصادقی گفت: توجه به این نکته لازم است که هیچ نهادی نمی‌تواند واجد شرایط بودن افراد تایید شده از سوی شورای عالی نظارت را زیر سئوال ببرد. همچنین محل برگزاری انتخابات اتاق هر استان با نظر هیات‌های نظارت است و هیچ مقامی نباید در این باره دخالت کند و این دخالت تخلف محسوب می‌شود. تعامل سازنده بین دولت و بخش خصوصی به اعتلای اقتصاد کمک می‌کند.

ایجاد اتاق بازرگانی قوی به نفع کشور است

همچنین در این جلسه، رئیس اتاق ایران که در اتاق مشهد حضور داشت، طی ارتباط زنده تلاش در راستای برگزاری شایسته انتخابات اتاق‌های سراسر کشور را مورد توجه قرار داد و از اتاق های بازرگانی به عنوان قدیمی‌ترین نهاد مدنی کشور یاد کرد که توانسته اثرات قابل توجهی در اقتصاد کشور داشته باشد.

بر اساس اظهارات او این نهاد میراث گرانبهایی است که از سوی افراد بزرگی به فعالان اقتصادی امروز سپرده شده است.

شافعی در ادامه افزود: اقتصاد امروز کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده و از طرفی دولت‌ها بدون حضور بخش خصوصی قوی قادر به رفع این مشکلات نیستند، پس تعالی اتاق بازرگانی ایران مورد تایید همگان است تا بتواند با تمرکز بر منافع ملی، مشاوری منصف و مشوق در کنار قو‌ای سه‌گانه باشد و آینده اقتصاد را به سمت شرایط بهتر سوق دهد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران، دولت و بخش خصوصی را مکمل یکدیگر دانست و تصریح کرد: یک دولت قوی در کنار بخش خصوصی قوی می‌تواند آینده روشنی برای اقتصاد رقم بزند. استحکام این نهاد مدنی مورد نظر است و همه آن‌هایی که برای این مهم اعلام آمادگی کردند قابل احترام هستند. این بلوغ بین فعالان اقتصادی ایجاد شده تا انتخاب کنند و خوب انتخاب کنند.

نوشته های مرتبط

افزایش ۲.۷ واحد درصدی پایه پولی و کاهش ۵.۷ واحد درصدی نقدینگی در دی ماه ۱۴۰۱

سعید

فراهم سازی زیرساخت‌ها لازمه تجارت با آفریقا/ کالاهای ایرانی قدرت رقابت در بازار آفریقایی را دارد

سعید

رشد ۵ درصدی تجارت ایران و اتحادیه اروپا

سعید

ارسال دیدگاه