21.3 C
تهران
11 فروردین 1402
تولید صادرات صنعت کشاورزی معدن ویژه

انعقاد ۸۵۰ میلیون دلار قرارداد بین ایران و ۱۰ کشور آفریقایی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز بین ایران و ۱۰ کشور آفریقایی نزدیک به ۸۵۰ میلیون دلار قرارداد و بیش از یک میلیارد دلار تفاهم نامه در حوزه صادرات خودرو، خدمات فنی و مهندسی و … امضا می شود.

اکسپورتنا: سیدرضا فاطمی امین امروز در حاشیه همایش ایران و کشورهای غرب آفریقا اظهار کرد: یکی از کانون‌های توجه ما قاره آفریقاست که دارای ظرفیت‌های بالایی است. در سال گذشته میزان صادرات کالاهای ما به آفریقا امسال ۱۰۰ درصد افزایش یافته است و امسال هم ۱۵ درصد رشد صادرات داشتیم.

وزیر صمت افزود: اجلاس امروز برای اولین بار در این سطح برگزار شد؛ ۱۰ کشور آفریقایی عمدتاً از غرب آفریقا در این اجلاس حضور دارند. همین امروز نزدیک به ۸۵۰ میلیون دلار قرارداد و بیش از یک میلیارد دلار تفاهم نامه امضا می‌شود.

فاطمی امین ادامه داد: امروز یکی از قراردادها مربوط به صادرات خودرو است؛ همچنین در مورد ساخت کشتی و قایق، صادرات بخش‌های مختلف صنعت ساختمان، تجهیزات پزشکی، دارو، صنایع نفت و گاز، ماشین آلات کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی و… ظرفیت‌های خوبی وجود دارد.

وی با بیان اینکه اجلاس سه روزه است، گفت: علاوه بر حضور در اجلاس، یک هیأت ۵۰ نفره از واحدهای صنعتی فولاد، کشتی سازی و نفت و گاز بازدید خواهند کرد تا از توانمندی‌های ایران مطلع شوند.

فاطمی امین در مورد توسعه روابط اقتصادی گفت: ما به دنبال کار کردن با کشورهایی هستیم که مکمل اقتصاد ما باشند؛ در کشورهای آفریقا ذخایر بسیار خوب معدنی وجود دارد وشرکتهای معدنی ایرانی نیز توانمندی‌های بالایی دارند.

وی افزود: به عنوان مثال بوکیست که ماده اولیه آلومینیوم است را وارد می‌کنیم و چه بهتر که از کشورهای آفریقایی وارد کنیم و در عوض صادرات ماشین آلات و… به این کشورها داشته باشیم.

نوشته های مرتبط

افزایش ۲.۷ واحد درصدی پایه پولی و کاهش ۵.۷ واحد درصدی نقدینگی در دی ماه ۱۴۰۱

سعید

فراهم سازی زیرساخت‌ها لازمه تجارت با آفریقا/ کالاهای ایرانی قدرت رقابت در بازار آفریقایی را دارد

سعید

رشد ۵ درصدی تجارت ایران و اتحادیه اروپا

سعید

ارسال دیدگاه