21.3 C
تهران
11 فروردین 1402
تولید تیتر برتر صادرات کشاورزی

ارزآوری ۱۷۲ میلیون دلاری طلای سرخ

احسان پیری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ۸ درصد از ماینرهای دنیا در ایران فعال است و این یک موقعیت استراتژیک برای ایران است. وی درباره مشکلاتی که تاکنون در مسیر استفاده از رمزارزها بوجود آمده است، افزود: بانک‌های مرکزی دنیا از این رمز ارزها هراس دارند؛ چراکه سلطه آنها بر سیاست‌های مالی و پولی کشورشان را تضعیف می‌کند؛ به همین دلیل در کشورما بخش خصوصی باید به گونه‌ای سکان این بازار را دست بگیرد که دولت و حاکمیت از این بابت خیالشان راحت شود که مشکل و خدشه‌ای در حاکمیت دولت بر سیاست‌های پولی و مالی ایجاد نمی‌شود. البته اکنون بانک مرکزی به تدوین قانون برای این بازار ورود کرده، اما خیلی محتاط پیش می‌رود. به گفته وی، ۹۰ درصد بلاکچین ها هدفی برای پولشویی ندارند و ۱۰ درصد آن شاید برای مقاصد پولشویی مورد استفاده قرار بگیرند؛ بنابراین باید برای از بین بردن نااطمینانی که نسبت به رمز ارزها ایجاد شده، فرهنگ سازی کرد. پیری تاکید کرد: وقتی رمزارزها رسمیت پیدا کند، همینطور که اکنون برای خرید دلار به صرافی‌ها مراجعه می‌شود و قابلیت رصد کردن و پیگیری دارد؛ اگر دولت رمزارزها را به رسمیت بشناسد و به کارگزاری‌ها و صرافی‌های معتبر مجوز دهد که قیمت رمزارزها در کنار قیمت دلار درج شود و از طریق مبادی قانونی این مبادله صورت گیرد، شفافیت ایجاد می‌شود و ترس و دلهره‌ای که در این حوزه وجود دارد به مرور زمان از بین می‌رود. وی افزود: اکنون بحث خرید و فروش رمزارزها در کشور وجود دارد؛ اما همه با کشور واسط از جمله ترکیه و روسیه این کار را انجام می‌دهند؛ یعنی از کشور ایران کسی نمی‌تواند عملاً رمز ارز خرید کند. پیری درباره برخی رویکردها نسبت به ورود بخش خصوصی به حوزه رمزارزها تاکید می‌کند: تجار و بازرگانان ایرانی باید با این حوزه آشنایی پیدا کنند و یک نگاه جامع و کامل نسبت به این حوزه داشته باشند؛ چرا که برخی مسائل رمزارزها حتی برای فعالان این حوزه همچنان علامت سوال است و اشراف کامل نسبت به آن وجود ندارد. وی ادامه داد: اکنون که ایران مورد تحریم قرار گرفته است، فرصت بسیار مناسبی است تا با استفاده از رمز ارزها در تجارت خارجی کشور، وابستگی خود به استفاده از ارزهای رایج دنیا را بویژه در تجارت با همسایگان کاهش دهیم. این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بخش خصوصی باید بسیار هوشیار و چابک عمل کند، افزود: همیشه در آئین نامه‌ها و بخشنامه‌های خلق الساعه که دولت برای تجار اعلام می‌کند، مشکلات عدیده‌ای ایجاد می‌شود؛ این بار باید بخش خصوصی پیش دستی کند و با نگاه جامع و کاملی که در این موضوع دارد، دولت را در تدوین ضوابط یاری کند. به گفته پیری، یکی از مواردی که در مبادلات رمز ارزها مبهم است، بخش مالیات است و باید ببینیم مالیات در حوزه رمزارزها چگونه تعریف خواهد شد. تعریف مالیات، صادرات و واردات در حوزه رمزارزها یکی از مسائل مهمی است که باید به آن بسیار جدی شود.

آمار صادرات زعفران نشان می دهد که در ۱۰ ماهه گذشته بیش از ۱۷۸ تن زعفران به کشورهای مختلف صادر شده که امارات بزرگترین مشتری و ترکیه زرنگ ترین مشتری این محصول صادراتی بوده اند.

اکسپورتنا: بر اساس آخرین آمار ارائه شده گمرک بیش از ۱۷۸ هزار کیلوگرم زعفران در ۱۰ ماهه امسال به ۵۹ کشور مختلف صادر شده است که ارزش آن معادل ۱۷۲ میلیون و ۷۵۸ هزار و ۸۳۷ دلار و برابر با بیش از ۴۷۲۷ میلیارد و ۵۸۸ میلیون تومان است.

در این میان، امارات با خرید بیش از ۵۴ هزار کیلوگرم زعفران به ارزشی بالغ بر ۶۱ میلیون و ۷۳۹ هزار دلار بزرگترین مشتری زعفران ایرانی به شمار می رود و پس از آن اسپانیا با خرید بیش از ۳۵ تن زعفران به ارزشی بالغ بر ۳۸ میلیون دلار در جایگاه دوم و چین با خرید بیش از ۲۸ تن با ارزشی بالغ بر ۳۲ میلیون دلار در جایگاه سوم خریداران این محصول کشاورزی صادراتی با ارزش قرار گرفتند.

نوشته های مرتبط

افزایش ۲.۷ واحد درصدی پایه پولی و کاهش ۵.۷ واحد درصدی نقدینگی در دی ماه ۱۴۰۱

سعید

فراهم سازی زیرساخت‌ها لازمه تجارت با آفریقا/ کالاهای ایرانی قدرت رقابت در بازار آفریقایی را دارد

سعید

رشد ۵ درصدی تجارت ایران و اتحادیه اروپا

سعید

ارسال دیدگاه