5.7 C
تهران
11 بهمن 1401
تولید صادرات صنعت کشاورزی معدن ویژه

رشد 17 درصدی صادرات‌ استان تهران در 9 ماهه امسال‌

جزئیات شیوه رفع تعهد ارزی صادرات در سال 1400

مدیرکل سازمان صمت استان تهران گفت: صادرات از استان تهران در 9 ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 درصد رشد داشته است.

اکسپورتنا: محمود سیجانی امروز در «مراسم معرفی و تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران در سال 1400»، اظهار داشت: یکی از اهداف ما از برگزاری چنین مراسمی بیان مشکلات است، صادرکنندگان  ما در جنگ اقتصادی در شرایطی سختی به سر می برند.

مدیرکل سازمان صمت استان تهران افزود: در استان تهران حوزه صادرات و تجارت خارجی را در قالب کارگروه تجارت غیرنفتی پیگیری می‌کنیم و در این کارگروه به دنبال آن هستیم که بالقوه ها را به بالفعل تبدیل کنیم و شاید مهمترین برنامه در این بخش افزایش صادرات استان باشد.

وی اظهار داشت: براساس آخرین آمار در 9 ماهه، صادرات استان رشد 17 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. از گمرکات استان تهران در این مدت نزدیک 950 میلیون دلار صادرات انجام شده است.

سیجانی با اشاره به پتانسیل‌های شهرستان‌ها در رابطه با صادرات بیان داشت: با توجه به این پتانسیل ها لازم است پایانه‌های صادراتی در استان ها تشکیل شود تا صادرات از استان ها تسهیل شود.

مدیرکل سازمان صمت استان تهران افزود: موضوع دیگری در استان تهران در حمایت از صادرات به آن می پردازیم حمایت از واحدهایی که دارای پتانسیل صادرات هستند و لذا در این زمینه به واحدهای دانش بنیان صادراتی نیز توجه ویژه ای داریم.

وی افزود: همچنین از واحدهای تولیدی صادراتی که ارزش افزوده بیشتری دارند حمایت از آنها در  اولویت قرار دارد.

سیجانی در ادامه به چند چالش حوزه صادرات اشاره کرد و گفت: یکی از چالش های ما تعهدات ارز و پیمان سپاری است، یکی از دغدغه های مهم تجارت خارجی رفع تعهدات ارزی است و باید در این زمینه هموار سازی انجام شود.

وی بیان داشت: تامین نقدینگی واحدهای تولیدی هم بسیار مهم است و گرانی ارز و مشکلات دیگر مشکلاتی را برای واحدهای صادراتی ما ایجاد کرده است.

سیجانی بیان داشت: جابه‌جایی کمیته اقدام ارزی از سازمان توسعه تجارت به بانک مرکزی نیز موجب نارضایتی صادرکنندگان شده است زیرا وظیفه این کمیته به این صورت بود که واحدهایی که در بخش تعهد ارزی مشکل داشتند در کارگروه اقدام ارزی در سازمان توسعه تجارت مشکلاتشان برطرف می شد اما ارتباط گیری در بانک مرکزی در این خصوص سخت تر است.

نوشته های مرتبط

‌اتصال 806 بانک خارجی به شبکه پیام‌رسانی بانکی ایران و روسیه

سعید

کارآفرینان، تولیدکنندگان و دانش‌بنیان‌ها با رهبر انقلاب دیدار کردند

سعید

برقراری ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه

سعید

ارسال دیدگاه