12.8 C
تهران
19 آذر 1402
بانک تولید نبض بازار ویژه

درآمد ارزی ۱۸ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از درآمد ارزی ۱۸ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: ظرفیت تولید پروپیلن در افق ۱۴۱۲ به ۱۴ میلیون تن در سال خواهد رسید.

اکسپورتنا: مرتضی شاهمیرزایی افزود: تأمین پروپیلن برای طرح‌های زنجیره ارزش در این حوزه یک چالش بزرگ است زیرا تقاضا برای این محصول در کشور بسیار بیشتر از تولید آن است.

وی با بیان اینکه هم‌ اکنون ظرفیت تولید پروپیلن در صنعت پتروشیمی حدود یک میلیون تن در سال است، گفت: در مقطع کنونی کل پروپیلن تولیدی در صنعت پتروشیمی در واحدهای پایین‌ دست آن مصرف می‌شود اما مقدار نیاز واحدهای مصرف‌کننده پروپیلن در ظرفیت اسمی بیش از ظرفیت تولید یک میلیون تنی این محصول در صنعت پتروشیمی است.

شاهمیرزایی با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود ۹۵ درصد پروپیلن تولیدی در صنعت پتروشیمی در تولید محصول پلی‌پروپیلن مصرف و تنها ۵ درصد آن برای تولید دیگر محصولات زنجیره پروپیلن استفاده می‌شود، گفت: در سال ۲۰۲۱، حدود ۶۸ درصد پروپیلن تولید شده در جهان در تولید پلی‌پروپیلن و ۳۲ درصد آن در تولید سایر محصولات زنجیره پروپیلن مصرف شده است. بنابراین الگوی مصرف پروپیلن تولیدی صنعت پتروشیمی ایران هم‌اکنون با الگوی مصرف جهانی مقداری اختلاف و شکاف دارد و لازم است که در تأمین پروپیلن و تولید محصولات متنوع زنجیره آن تمرکز کنیم.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی افزود: در برنامه راهبردی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در افق ۱۰ ساله صنعت پتروشیمی ۳۵ طرح تولیدکننده محصول پروپیلن با ظرفیت اسمی حدود ۱۳ میلیون تن در سال پیش‌بینی و تعریف شده است.

نوشته های مرتبط

صندوق تثبیت ارز ایجاد می شود/ کمبودی در عرضه درهم نداریم

سعید

الزام بانک‌ها به رعایت ترتیبات مسدودی حساب‌های صادرکنندگان چک‌های برگشتی

سعید

تراز تجاری باز هم منفی شد/ صادرات 32 میلیارد دلار، واردات 42 میلیارد دلار

سعید

ارسال دیدگاه