21.7 C
تهران
1 مهر 1402
تولید صنعت ویژه

برنامه جدید وزارت اقتصاد برای بنگاههایی که قصد افزایش تولید دارند/تسهیلات ویژه برای واردکنندگان مواد اولیه و کالاهای سرمایه‌ای

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از برنامه ویژه این وزارتخانه برای حمایت از بنگاههایی خبر داد که قصد افزایش تولید را دارند و گفت: تسهیلات ویژه برای واردکنندگانی قائل خواهیم شد که قصد واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای تولید را دارند.

اکسپورتنا: محمدعلی دهقان دهنوی گفت: در نقشه راه وزارت اقتصاد، برای تأمین مالی تولید به منظور تحقق جهش تولید از بانک‌های دولتی، بازار سرمایه، بیمه مرکزی و نهاد‌های مرتبط با وزارت اقتصاد که وظیفه مدیریت و تنظیم گری بازار مالی کشور را بر عهده دارند، خواسته شد در تسهیل شرایط، ارایه تسهیلات و اختصاص اعتبارات لازم برای بنگاه‌های تولیدی که قصد افزایش برنامه‌های تولیدی خود را دارند، از طریق طراحی و اجرای ابزار‌های جدید مالی در بازار سرمایه، نهادسازی و در بخش بیمه کشور امکانات لازم را فراهم کند.

معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: در ابلاغیه وزیر اقتصاد برای تحقق جهش تولید که به معاونت‌ها و زیر مجموعه‌های این وزارتخانه ابلاغ شده تقویت سرمایه گذاری اعم از سرمایه گذاری داخلی و جذب سرمایه گذاری خارجی بند‌های مورد نیاز ابلاغ شده است.

برنامه وزارت اقتصاد برای توسعه تجارت خارجی

دهقان دهنوی گفت: در بحث تجارت خارجی به دلیل ارتباطی که وزارت اقتصاد از طریق گمرک با تجارت خارجی پیدا می‌کند محور‌هایی در ابلاغیه بیان شده تا بتوانیم با تسهیل فرآیند‌ها و اعطای امتیازات به وارد کنندگانی که کالا‌های سرمایه‌ای و مواد اولیه تولید را وارد می‌کنند امکان توسعه تجارت خارجی و جهش صادرات را که مکمل جهش تولید است فراهم کنند.

وی بهبود فضای کسب و کار را دیگر بند مهم در ابلاغیه و نقشه راه وزارت اقتصاد برای تحقق جهش تولید بیان کرد و افزود: بهبود فضای کسب و کار می‌تواند همه کسب و کار‌ها و بخش‌های اقتصاد کشور را تحت تأثیر خود قرار دهد و اگر بتوانیم موانع تولید و گیر‌های مقرراتی را رفع و شرایط را برای شروع کسب و کار‌ها و سرمایه گذاری‌های جدید ساده‌تر کنیم می‌تواند در تحقق جهش تولید کمک کننده باشد.

ضمانت اجرای نقشه راه وزارت اقتصاد چیست؟

معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این پرسش که نقشه راه و اولویت‌های تعیین شده وزارت اقتصاد چقدر از ضمانت اجرا برخوردار است؟ گفت: برای بهبود فضای کسب و کار اقدامات لازم انجام شده و این برنامه با قدرت و سرعت انجام خواهد شد ضمن این که برای توسعه درگاه ملی وزارت کشور، سامانه‌ای را برای تسهیل صدور مجوز‌ها ایجاد کردیم بنابر این زیرساخت‌ها فراهم است و بخشی از دستگاه‌ها به این سامانه پیوستند که امیدواریم امسال این کار تکمیل شود.

دهقان دهنوی افزود: برای این که شروع کسب و کار‌ها با شرایط ساده تری انجام شود پنجره واحدی در دست طراحی داریم که هم به صورت فیزیکی و هم به صورت الکترونیکی، کار ثبت شرکت‌ها و امور مربوط به مالیات و تأمین اجتماعی شرکت‌ها به سرعت انجام شود.

وی در این باره که برخی مجموعه‌ها و به ویژه بانک ها، یا از وجود ابلاغیه‌ها اظهار بی اطلاعی و یا با تأخیر آن را اجرا می‌کنند، گفت: برخی از موارد و تمهیدات انجام شده، حمایت‌هایی بود که به علت شیوع ویروس کرونا و آسیب دیدن برخی کسب و کار‌ها از آن از انتهای سال قبل آغاز شد و به موجب آن بسته حمایتی در دولت تصویب و ابلاغ شد که کل آن باید اجرا شود، اما اگر در مسیر اجرا نقصی وجود داشته ممکن است برخی موارد ابلاغ‌ها به سرعت انجام نشده یا فرآیند‌ها آماده نبوده است، اما به طور کلی بانک‌ها آمادگی لازم را برای حمایت از کسب و کار‌ها دارند.

معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: در نقشه راه وزارت اقتصاد تمهیدات میان مدت‌تر و اساسی تری دیده شده تا بتوانیم بستر‌های جهش تولید را فراهم کنیم و در حقیقت بسته حمایتی به این منظور است که آثار مخرب بوجود آمده در اقتصاد، قدری تسکین پیدا کند، اما باید فراتر از این‌ها گام بردایم.

آقای دهقان گفت: در نقشه راه وزارت اقتصاد آمده که همه دستگاه‌ها برنامه عملیاتی خود را براساس نقشه راه این وزارتخانه به منظور تحقق جهش تولید تنظیم کنند البته برنامه عملیاتی آن‌ها باید با گام‌های مشخص و اهداف قابل اندازه گیری و دارای ارزیابی عملکرد باشد ما هم در وزارتخانه این برنامه‌ها را رصد می‌کنیم.

مالیات از طریق تسهیل فرآیندها ستانده خواهد شد

وی با بیان این که مالیات یکی از محور‌های مهم در تحقق جهش تولید است، افزود: هم در نقشه راه وزیر و هم در برنامه‌ای که برای جهش تولید در حال آماده شده است دیده شده که مالیات باید از طریق تسهیل فرآیند‌ها ستانده شود و نوع ارتباط با مودیان مالیاتی نیز باید در این زمینه کمک کننده باشد.

معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: در بسته حمایتی هم معافیت‌ها و تعویق‌هایی در پرداخت‌های مالیاتی دیده شده که به اجرا گذاشته خواهد شد و این موضوع برای دستیابی به جهش تولید کمک کننده خواهد بود.

آقای دهقان با بیان این که آثار منفی اقتصادی بر اثر شیوع کرونا قابل توجه است، افزود: زمان از دست رفته بر اثر شیوع این ویروس منجر به عقب ماندگی در برنامه‌های تولید خواهد شد، اما باید با تلاش بیشتر در فضای بعد از مهار این بیماری، عقب ماندگی‌ها را جبران کنیم و در نظر داشته باشیم بعد از مهار این ویروس ممکن است فرصت‌های جدیدی ایجاد شود بنابر این باید با بهره برداری از این فرصت‌ها هم عقب ماندگی‌ها را جبران کنیم و هم تولید را به حدی برسانیم که شعار جهش تولید محقق شود./صدا و سیما

نوشته های مرتبط

تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران در سه‌ماهه اول ۱۴۰۲/ افزایش ۳ برابری رشد اقتصادی کشور

سعید

آغاز به کار مرکز تجاری ایران در شهر جده

سعید

روسیه ممنوعیت واردات مواد غذایی از کشورهای غیردوست را تمدید کرد

سعید

ارسال دیدگاه