5.6 C
تهران
29 دی 1400
تولید تیتر برتر

اتلاف وقت بانک مرکزی در صدور بخشنامه‌ای ناقص/اتاق بازرگانی ایران مرجع تعیین سایر مصادیق باشد

عضو هیات رئیسه فدراسیون واردات ایران، با اشاره به اینکه بانک مرکزی از زمان تایید بحران تا ارائه بخشنامه زمان زیادی را صرف لیست اصناف کرد که کافی نیست، گفت: بانک مرکزی باید از طریق اتاق بازرگانی ایران لیست مشخصی را که مصداق عدم شمول بخشنامه هستند، تهیه کند.

سیامک پیربابایی در گفتگو با خبرنگار اکسپورتنا درباره بخشنامه «حمایت از تسهیلات گیرندگان به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کوئید 19»، گفت: اقدام اخیر بانک مرکزی خوب است؛ اما کافی نیست. این بخشنامه از منظر اصناف هم ناکافی است و تمام اصنافی که به تعبیر بانک مرکزی هم آسیب دیده هستند در این لیست گنجانده نشده است.

وی با تاکید بر چرایی تمرکز بر حلقه انتهایی توزیع در بخشنامه مذکور، عنوان کرد: این بحران وارد کلیه زنجیره اقتصادی کشور شده و در نظر گرفتن بخش توزیع یا بخشی از اصناف نیز تاثیر مثبتی در امور دارد؛ اما اینکه چرا تنها به حلقه انتهایی توزیع توجه شده است، جای بحث دارد.

عضو هیات رئیسه فدراسیون واردات ایران ادامه داد: لیست منتشر شده در بخشنامه بانک مرکزی، اصناف را هم به صورت کامل ندیده و عدم پوشش آن در بنگاه های اقتصادی بالادستی نیز بحران هایی را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه بخشنامه مذکور در شرایط بحرانی یک اقدام مختصر به عنوان مُسکن است، افزود: این بخشنامه در چند مرحله از تایید تا ابلاغ صورت گرفته که در شرایط بحرانی به داد این مردم نمی رسد.

مدیر کارگروه بررسی تبعات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کووید 19، طی این مراحل به معنی صرف زمان زیاد است و این بخشنامه از منظر زمان‌بندی خوب عمل نکرده است؛ این در حالی است که باید به صورت سریع‌تر، مفیدتر و بهره‌ورتر در این زمینه عمل می‌شد.

وی درباره راهکاری در راستای کاهش مشکلات در این بخشنامه نیز گفت: به نظر می رسد که بانک مرکزی باید به جای مصادیق مشاغل و بنگاه هایی که می توانند از این تسهیلات بهره‌برداری کنند، مشاغلی که از این بحران دچار آسیب نشده اند را به عنوان مصادیقی که مشمول طرح نمی شوند، اعلام کند؛ چراکه مشاغل آسیب دیده در این زمینه به قدری زیاد است که لیست طویلی را به همراه خواهد داشت، از این رو باید چند استثناء در این زمینه مشخص شوند.

مدیر کارگروه بررسی تبعات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کووید 19 تاکید کرد: در واقع طیف زیادی از اصناف و بنگاه ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم از شیوع ویروس کوئید 19 آسیب دیده اند؛ از این رو بانک مرکزی باید از طریق اتاق بازرگانی ایران لیست مشخصی را که مصداق عدم شمول بخشنامه هستند، تهیه کند.

 

گفتگو: نیلوفر جمالی

نوشته های مرتبط

روزهای خوش صادراتی چطور بازگشتند؟

سعید

گره کور بازگشت ارز صادراتی پس از 30 ماه باز شد

سعید

روس‌ها بزودی به ایران می آیند/از سرگیری صادرات فلفل بعد ازبازدید

سعید

ارسال دیدگاه